Šikmá věž v Pise - vydalo ABC, autor R. Vyškovský

Novinky » Členové » Jan Jeřábek » Šikmá věž v Pise - vydalo ABC, autor R. Vyškovský

Stavba Šikmé věže v Pise

Této stavbě jsem se začal věnovat už někdy před rokem, ale s ohledem na velké množství stejných dílů a stereotypní úkony, jsem nad vystřihovánkou asi v polovině zanevřel. A tak zhruba půl roku ležela ladem a já se mezitím pustil do jiného kousku. S tím to však dopadlo podobně jako s věží a tak bylo na čase zase změnit téma a já se vrátil opět ke věži.

Jednou z negativních věcí byla asi nepřesnost narýsovaných dílů a to půlkruhových pater, které na sobě měly ležet. To mě dostalo nejvíce do kolen, ale když se po čase člověk kousne a popere se i s tímto, tak stavba šla celkem pěkně od ruky.

Patra tedy přibývala a nejzábavnější bylo asi to poslední patro, protože kupodivu celkem přesně sedělo a bylo zajímavě členité. Další patra byla pak nuda, pořád dokola. Spodní patro už bylo také lepší, protože mělo větší arkaturu a plastická okýnka a dveře. V nynější době už mám tělo věže celé slepené a zbývá už asi pouze 250 sloupů a tak 200 hlavic sloupů, no brnkačka na jedno odpoledne… 

Spodek věže je umístěn na šikmé podložce zapuštěné do polystyrenu, tak už se těším až se na ní vrhnu, protože podložek jsem ještě moc neudělal. Bude jen jednoduchá, ale bude.

Co jsem dělal jinak a na co bych upozornil:

Když jsem zjistil, že mě čeká vystřihnout 180 obloučků jakožto arkád mezi sloupy, tak se mi naježili všechny chlupy na těle a obětoval jsem jeden den a vytvořil si z nerezové kulatiny vysekávač o požadovaném průměru a obloučky jsou jeden jak druhý. Hlavní výhodou byla úspora času. (obr. 1)

Další trik - jak zajistit to aby byla patra opravdu kruhového tvaru - jednoduše jsem si narýsoval na tvrdší karton kruh o průměru toho patra a ten jsem pak vložil dovnitř ke spodní i horní části. (obr. 2 a 3)

Dále pozor u posledního patra na okna (resp. ostění),kde mají být a kde nemají být zvony. Jsou totiž na přeskáčku a pan Vyškovský to má sice označené písmeny, ale já jsem to nějak ignoroval a teď musím dát zvony i tam, kde jakoby nejsou naznačené. (obr. 4)

Dalším křížem byla tedy souměrnost těch kruhových pater, které byly na půlkruhy a ještě se rub a líc slepoval pootočený o 90 stupňů. Takže opravdu peklo… fotky z jistých důvodů nejsou...

Jinak je to velmi pěkná stavbě s dobrými texturami a už se těším až bude hotova. Omlouvám se za kvalitu fotek, používám mobil.

Pokračování po letech

 

Konečně dotažení článku dokonce.

Po letech jsem se dokopal k tomu , abych model dodělal nafotil a něco málo o něm sepsal. Důvodem mé dlouhé odmlky byla nechuť pokračovat ve stavbě a spíše velké přesvědčení model rozšlapat a odstranit ho z povrchu zemského…. Čím více jsem měl hotových ,pater tím méně jsem měl sil pokračovat, ubíjející byly, (resp nebyly) kružnice jednotlivých pater a mnoho dalších geometrických vad. A tak asi po ročním vychládání hlavy jsem se do věže zase pustil. Čekalo mě už ,,jen’’ 200 sloupů, včetně patek a hlavic…. šlo to pomalu, ale nakonec jsem se dohrabal k výsledku. Tento model chce hodně zatnutých zubů a pevných nervů jelikož manufakturní práce je tam opravdu mnoho… Ve výsledku je to velmi pěkný a obdivovaný model, na který se celkem pěkně kouká. Opravdovou třešničkou na dortu  byla vlaječka na vršku modelu…..

Model posuďte sami, mnozí ho už viděli na soutěžích.