Michal Erben

Novinky » Členové » Michal Erben

Moje první setkání s papírovou vystřihovánkou lze datovat do 2. poloviny roku 93, kdy mi mamka jakožto prvňákovi přinesla sešit Plastické vystřihovánky od vydavatelství Albatros, ve kterém byly 3 papírové ryby k slepení. Chudák mamka tehdy netušila, že je to začátek věčně posetého koberce papírovými odstřižky, které ani při sebelepší snaze nejde nikdy 100% vyluxovat. Následující roky jsem využil poslední doprodeje dalších známých vystřihovánek od Albatrosu, a tak jsem si postavil hrady a zámky jako Kokořín, Kost, Humprecht, Karlštejn, Orlík; slepil několik horkovzdušných balónů či robota Marťana Martínka a Pravěké ještěry. Dodnes mám pro vystřihovánky Albatros velkou slabost a snažím se je postupně sbírat.

V roce 1996 o jarních prázdninách jsem zjistil, že existuje i nějaký časopis ABC, kde jsou také vystřihovánky. První mnou zakoupená čísla obsahovala kupříkladu vystřihovánky Čokoládového města, jednoduché letadlo, kostelík z Ladomírové či Nissan Primera. V té době v časopise publikovali především autoři R. Vyškovský, L. Badalec, M. Weiner a M. Antonický s P. Skokanem, Miloš Čihák. Dá se říci, že dodnes skupina těchto autorů patří mezi mé nejoblíbenější.

Ač dnes technika a tím i tvorba modelů postoupila dopředu a vystřihovánky jsou detailně konstruovány na počítači, zůstávají mi bližší vystřihovánky kreslené ručně. Jak se říká, ta kresba má pak svojí "duši". Navíc každý autor má svůj jedinečný rukopis (nebo že by štetcotah?). U tvorby na počítači je to spíše ovlivněno používaným programem. Dnešní modelařina se u mne ze slepování dílků změnila spíše ve sběratelství. Doma mi tak všude zabírají každé volné místo komíny potištěného papíru. Vedle českých vystřihovánek jsem našel zálibu i v dílech slovenských autorů, ovšem v mém archívu se najdou zástupci i zahraniční produkce z Německa, britské legendární modýlky z edice Micromodels, ale i vystřihovánky Bulharska, Rumunska či Izraele a Thajska.
Máte-li doma tedy překážející modely např. právě z vydavatelství Albatros, nebo nějaké historické kousky či reklamní vystřihovánky, klidně dejte vědět, u mě se jim bude líbi.